Pulled pork sandwich – af rester

Efter gårsdagens havebesøg var det rart at have nem mad på lager til aftensmaden.

Lørdag havde vi lavet langtidssimrede nakkekoteletter med barbecue (opskriften fik nye billeder ved samme lejlighed) og der var en pæn portion til overs. Resterne blev til noget helt andet, som du kan se.

Man skal bruge:
Rester af nakkekoteletter
Rester af sovsen
1 ny portion hjemmelavet barbecuesovs
Ekstra coleslaw med hjemmelavet ranchdressing
Burgerboller – hjemmebagte eller købte

Pil kødet i mindre stykker – fjern alle sener og synligt fedt. Kom kødet over i en lille gryde, tilsæt sovseresterne og måske en sjat vand og kog det stille sammen, til væden er fordampet. Nu er kødet ‘pulled’.

Rør imens en portion barbecuesovs, lav din coleslaw og lun burgerbollerne.

Så er der mad – gode ‘pulled pork’ burgere. Først et lag coleslaw, så et lag kød dryppet med barbecuesovsen.

Og billeder fra havebesøgene? Der skal jeg lige være færdig med at kigge igennem og vælge ud, så i morgen…

God mandag

Forfatter Karen Engell Dalsgaard

Bondekone, blogger, køkkenentusiast, oversætter, Bed & Breakfast vært, havefreak, bogorm - det var noget af det. Her skriver jeg om alt det, der optager mig i hverdagen - opskrifter, haven og naturen, anmelder bøger, jeg har læst med meget mere.

4 kommentarer til “Pulled pork sandwich – af rester”

  1. Yummy Yummy
    Trukket gris
    a very long time ago siden vi har gefået det
    Må snart lave det igen
    God Mandagsdag til alle

    Like

Der er lukket for kommentarer.

%d bloggers like this: