5. maj, befrielsesdagen. Det er 75 år siden i dag, at landet vågnede op til en morgen i frihed efter fem lange år. Der er vel ikke nogen sang, der kan passe bedre til netop i dag, er der?
En lærke letted, og tusind fulgte,
og straks var luften et væld af sang.
De tusind tårne tog til at tone,
så landet fyldtes af klokkers klang,
og byer blomstred i rødt og hvidt,
og det var forår og Danmark frit,
ja, Danmark frit.
Det var en morgen som tusind andre
og ingen morgen i tusind år,
da Danmark vågned med klare øjne
til glædestimer og frimandskår,
og landet lyste fra sund til klit,
for det var forår og Danmark frit,
og Danmark frit.
Vi mindes stille de tapre døde,
hvis navne lever i Danmarks navn,
og takken søger til dem, der segned,
og dem, der sidder med tunge savn.
Gud trøste dem, der har lidt og stridt,
til det blev forår og Danmark frit,
og Danmark frit.
Men du, som styrter de stoltes riger
og løser fangne af bolt og bånd,
dig flyver hjerternes tak i møde,
vor skæbne er i din stærke hånd.
Nu er det forår og Danmark frit,
Velsign det, Herre, fra sund til klit,
fra sund til klit.
God 5. maj – og glem ikke i dag at glæde dig over, at Danmark stadig er frit. Som vi ved, er det ikke nogen selvfølge, selvom lang tids fred her til lands kan få en til at tro det.
Bliver så rørt over den sang Karen.
Skøn aften
Klem
Charlotte
LikeLike
En betagende og hjertegribende sang. Jeg har altid elsket den. Det var sidste sang i min skolesangbog, så den var let at finde, og jeg sad tit og læste den.
Vi skal være glade for fri presse, menneskerettigheder og mange andre ting, som Hitler fjernede. Godt, der var nogen, der tog kampen op. Og vandt.
Kh Lisbeth
LikeLike
Helt enig. Jeg faldt lige over den her version – fra i går faktisk med Aarhus Efterskole – de er bare go’e, de unge mennesker. Prøv at se den :
Kh, Karen
LikeLike
Ja, det gør de bestemt godt ❤
LikeLike
Kære Karen
Sikke et ekstra skønt og “anderledes” blogindlæg i dag – for det er nu altid så skønt og interessant dét du lægger op. Ja jeg eeeelsker bare den sang – også selvom man ikke har oplevet hverken krigen eller tiden lige bagefter. Smukt og en glæde over Danmark.
kærligste hilsener fra
Helle Aagaard´s have på Sydfyn
LikeLiked by 1 person
Tak Helle. Det er virkelig en skøn sang. Glad og vemodig på samme tid.
Jeg prøver at variere indholdet på bloggen efter det, der optager mig lige nu og her. Glad for at høre, du synes, det lykkes 🙂
Kh, Karen
LikeLike