Er det trist, det er efterår?

Lidt vemodigt er det altid, når bladene falder. Når ‘fuglestemmen daler’, og vinden pisker i georginebedet. Når det er forfaldet, der står først på dagsordenen.

På majsmarken et par hundrede meter oppe ad vejen – den, der stod som en grøn, høj skov i sommer – ‘ser man nu kun sorten muld og stubbene de golde’.

Men mellem stubbene vokser græsset.

Og vintersæden spirer i fine, lige rækker på markerne til glæde for rådyrene og harerne hen over vinteren.

Forfaldet har sin egen vemodige charme, og går man en tur, står motiverne i kø.

Ud af forfaldet vokser næste års forår og sommer – det kan vi allerede se nu, et par dage før sommertiden slutter.

‘For efter vinter kommer vår med sommer, korn og kerne’.

Så for at svare på mit eget spørgsmål, om det er trist, det er efterår? Det synes jeg egentlig ikke.

Det hører til, og det har sin egen skønhed som alle andre årstider også har det. Og hvad der også hører efteråret til, er de smukke efterårssange og salmer. Du har sikkert lagt mærke til, at dagens lille historie er spækket med citater fra ‘Nu falmer skoven’.

Den var der ikke noget ved at synge i maj, vel? Der vil vi hellere synge ‘Det dufter lysegrønt af græs’ eller ‘I al sin glans nu stråler solen’.

Hver ting til sin tid – og det er da også ret sjovt at hoppe op i og sparke til en bunke blade, ikke?

Og gå med en kølig, glat og blank kastanje i lommen?

God torsdag.

Forfatter Karen Engell Dalsgaard

Bondekone, blogger, køkkenentusiast, oversætter, Bed & Breakfast vært, havefreak, bogorm - det var noget af det. Her skriver jeg om alt det, der optager mig i hverdagen - opskrifter, haven og naturen, anmelder bøger, jeg har læst med meget mere.

10 kommentarer til “Er det trist, det er efterår?”

  1. Jeg elsker efteråret – på dage med sol og blæst og gyldne farver.
    Regnvejr knap så meget – og dog – det giver plads til sofahygge med strikketøj og bøger.
    Efteråret sange og salmer er smukke i både ord og melodi.

    Like

  2. Jeg holder af alle årstider, og som Lisbeth skriver, er det det gode ved vores land. Hvem ville orke sommer året rundt? Smukke efterårsbilleder, du har taget ledsaget af smukke ord:)

    Like

  3. Kære Karen
    Jeg elsker når du folder dine smukke ord ud på papiret, også når du lader dig inspirere af smukke salmer. Jeg elsker også efteråret, som jeg elsker de tre andre årstider, der passer lige til deres tid. Hvis vi havde roser og andre blomster året rundt, eller hvis vi havde smukke hvide og kolde snefnug året rundt, ja så blev vi nok så vant til det, at vi ikke ville nyde det nær så meget. Ligesom hvis man kunne nyde en kæmpe saftig og rød bøf hver aften… Ja så blev man nok lidt træt af det i længden 😉
    Rigtig smuk aften til dig søde

    Knus, Lone

    Like

  4. Jeg holder meget af årstidernes skiften, det er det gode ved vores lille land. Mørke aftener med hygge, håndarbejde, tv og bøger, det er dejligt ovenpå en lang varm sommer.
    Men så meget blæst kan jeg nu godt undvære.
    Kh Lisbeth

    Like

  5. Efteråret er fint. Jeg holder meget af efteråret. Det er vinteren den er gal med 😉 Den er simpelt hen for lang og for gold og for kold.
    Smukke billeder og smuk tekst, du begaver os med i dag, Karen. Tak for det 🙂
    Kh Nana

    Like

Der er lukket for kommentarer.

%d bloggers like this: