Karamelliserede æbler med kanel i en blød muffindej er en af mine yndlingsopskrifter i efteråret, hvor det vælter ned med æbler fra træerne i frugthaven.
De ser ikke ud af noget særligt, men smagen er uovertruffent lækker. Blød krumme, søde æbler, kanel – bare duften gør lækkersulten.
Jeg laver dem som regel lidt på slump, men skal man sætte tal på, så også andre kan bage dem, bliver det noget i den her retning – et par gram fra eller til af sukker, mel og smør betyder ikke noget:
Karamelliserede æbler til fyldet:
1 stort eller to mindre æbler
2 spsk smør
2 spsk sukker
1 tsk kanel
Muffindejen:
225 g mel
1,5 tsk bagepulver
125 g sukker
1 – 1,5 dl mælk
70 g smeltet smør
2 små æg
Skær æblet i små tern. Smelt smørret på en pande, rør sukker og kanel ud i smørret. Lad æblerne stege i et par minutter, så de bliver smukt blanke, og tag så panden af blusset og lad blandingen køle lidt ned.
Rør dejen. Bland først de tørre ingredienser, rør så smør, æg og mælk i. Tilsæt mælken lidt efter lidt, til konsistensen er blød og venlig. Rør fyldet i og fordel det i muffinforme. Put gerne kønne papirforme i – det gør det hele lidt mere festligt.
Bag dem ved 200 grader i 25 minutter, lad køle lidt af, før du prøvesmager. Æblerne holder varmen længe.
Det var ikke det eneste, der blev lavet i køkkenet i går aftes. Der blev også bagt gammeldags rundstykker og franskbrød af den samme dej, og så blev der syltet endnu en balje mirabeller. Det er jo om at lægge på lager, mens tid er.
God torsdag.
Mums de er gode. Ja tro det eller lad være for en gang skyld har jeg været i gang med at bage. Havde selvfølgelig ingen kanel men så brugte jeg bare kardemomme i stedet for…I aften skal der hygges foran brændeovnen.
LikeLike
Selv en Blomstertøs lever jo ikke af rosenduft alene 🙂 Dejligt at høre, du kunne lide dem.
LikeLike
Hvor lang tid og ved hvormange grader skal æble muffins have – dem skal jeg prøve 😋😋
LikeLike
Godt, du skrev! Det gik vist lidt hurtigt her til morgen. Jeg har rettet til i opskriften: 200 grader i ca. 25 minutter. 🙂
LikeLike