Ferie i Toscana

Fontæne i Siena

Pinjer, søjlecypresser på bakketoppe i relief mod horisonten, middelalderbyer, renæssancekunst. Det er Toscana, og det var der, vi tog til, i vores lille ‘før-operations-ferie’.

Vi kørte som altid, og vi overnattede denne gang undervejs i Østrig. Tæt ved Zugspitze, hvor den smukkeste udsigt mødte os om morgenen.

Udsigt i Østrig

Efter en schnitzel (enorm!), en hvedeøl (pænt stor) og en god nats søvn under tunge, østrigske dyner, kørte vi over Europabrücke,

Udsigt over Europabrücke

over det flade land omkring Po, og videre ned til Firenze, hvor vi drejede fra mod Siena. Så var vi der. I Colle di Val d’Elsa, en stemningsfuld, historisk by midt i de toscanske bakker. Du kan se lidt af den i slideshowet herunder – virkelig en hyggelig by at slå sig ned i.

  • Colle di Val d'Elsa

Dagene gik hurtigt med ture på landet, en tur til Siena,

Domkirken i Siena

sightseeing i de små historiske byer,

Monteriggiano

kaffe på cafeer, og restauranter med uprætentiøse, ægte toscanske retter. Det kommer der mere om. Også om et besøg på en lidt forunderlig vingård, der virkelig var en oplevelse for alle sanser.

Italien er altså et dejligt land at besøge. Natur, kultur, kunst, historie, god mad og vin – og godt vejr. Det tidlige efterår er også en god tid at rejse dertil, for det er varmt, men ikke gloende. Det er høsttid for druerne nu, og vinmarkerne bugner af smukke, duggede druer.

Hvad kan man ønske sig mere af en ferie? Jo, måske lige, at man kunne få sådan en fontæne med hjem.

Men den var der ikke plads til i bagagerummet. Til gengæld var der plads til vin, til olivenolie og parmesan, til en ny salatskål – og til et par lidt mere ydmyge pyntesager til haven. De skal lige integreres, før der kommer billeder.

Toscansk keramik

Nu er vi hjemme igen, hundene er hentet (de havde også haft en god ferie hos gode venner), og ugen her skal bruges på at få alt det i orden, jeg ikke må i næste uge. Arbejde, indkøb, rengøring, vask. Nu håber jeg, vejrguderne sørger for at vande i den forsømte have.

God tirsdag.

Ukendt's avatar

Forfatter Karen Engell Dalsgaard

Bondekone, blogger, køkkenentusiast, oversætter, Bed & Breakfast vært, havefreak, bogorm - det var noget af det. Her skriver jeg om alt det, der optager mig i hverdagen - opskrifter, haven og naturen, anmelder bøger, jeg har læst med meget mere.