Hvis du gerne vil være sund hele tiden, er det nu, du skal holde op med at læse. Eller ok – læs bare videre, for man bliver ikke usund af at læse – snarere tværtimod – men det er en helt anden historie.
Her handler det om smeltende blød chokocreme, og sprøde mandelbunde.
Kagen er lidt af en klassiker, som jeg har lavet i flere forskellige variationer gennem tiden. Der er jo en grund til, at noget bliver til en klassiker, ikke?
Opskriften her er til én lagkage.
Bundene:
150 g smuttede og finthakkede mandler
4 æggehvider
200 g sukker
Smut mandlerne og læg dem på en bageplade – bag dem ved 200 grader i et par minutter, til de er tørre og gyldne. Hak dem fint.
Pisk æggehviderne stive, pisk sukkeret i og rør mandlerne i til sidst. Tegn tre cirkler på bagepapir. Vend papiret om (så der ikke kommer blyant i kagen) og fordel marengsmassen tyndt indenfor cirklerne. Bag bundene på 125 grader med varmluft. 2 på den ene plade og 1 på den anden. De skal have ret lang tid – halvanden til to timer – og lad dem så stå i ovnen med ovndøren på klem, til ovnen er helt kold. Brug en vinprop til at holde ovnlågen åben.
Cremen:
5 dl piskefløde
100 g mørk chokolade (50 g pr. 2,5 dl fløde)
2 spsk Nescafe (1 spsk pr. 2,5 dl fløde)
Smelt chokolade, kaffe og fløde sammen i en gryde. Rør grundigt, hæld over i en røreskål og lad cremen køle helt af – sæt den i køleskabet, når den når stuetemperatur. Det kan med fordel gøres dagen før. Når den er helt kold, pisker du den til en blød og lækker creme.
Læg kagen sammen, lige før den skal spises og pynt med lidt revet chokolade.
God onsdag.


Sund for Sjælen og sund for Øjet
mumsfilibaba
LikeLike
Uhmmm:-P kan læse mig frem til i kommentarerne at den er så sund:-)
LikeLike
Sund for sjælen – og den må vi ikke glemme, vel? 🙂
LikeLike
uhm, det ser lækkert ud. Da jeg ikke bryder mig om kaffesmagen, heller ikke i kage, vil jeg høre dig om du har prøvet med andre cremer?
LikeLike
Bare spring kaffen over, så det bliver ren chokoladesmag. Bundene er også gode med flødeskum rørt med jordbær eller hindbær 🙂
LikeLike
Uhm! Jeg vil have lagkage. Nu! Og den ser da sund ud. Piskefløde er i hvert fald sundt. Og cokolade er sundt … 🙂
LikeLike
Og sukker er brændstof til hjernen – og mandler er sunde, så 🙂
LikeLike