Man kan altid bruge en opskrift på ‘noget med gulerødder’. Gulerødder er en af de dejligt anvendelige grøntsager, man kan bruge på rigtig mange forskellige måder, og de smager altid godt – rå som knasende snack, revet, bagt og pureret. Her er de bagt med hvidløg og parmesan, og for friskhedens skyld får de lige et lille dryp citronsaft også.
Halvdelen af parmesanen bager med og smelter omkring gulerødderne, den anden halvdel drysses på, når retten kommer ud af ovnen. På den måde får man dobbelt glæde af osten, der smager så godt både smeltet og friskrevet.

Du skal bruge (som tilbehør til to sultne):
500 g gulerødder – skrællede og skåret i stave
1 dl fintrevet parmesan eller grana padano
3 fed hvidløg – finthakkede
1 spsk olivenolie
Salt, peber og 1 spsk citronsaft
Skræl gulerødderne og skær dem i stave. Pil og hak hvidløgsfeddene. Læg gulerødder og hvidløg i et lille, ovnfast fad, vend dem i olivenolie og drys med salt og peber samt halvdelen af parmesanen. Vend rundt, og bag dem i ovnen på 200 grader, til de er møre, men stadig med bid. Ca. 25 minutter.
Tag fadet ud, dryp med citronsaft og drys med resten af parmesanen.

Sådan klar til servering. Vi fik en karbonade af naboens gode gris til, salat og hjemmebagt brød med sprød skorpe og blød krumme efter opskriften her:
Gulerødder kan bruges til så meget mere end gulerodsstave i madpakken. Du kan se en række andre retter med gulerod her, så køb endelig den største pose, du kan få:
God fredag.
PS: Jeg har ikke glemt det med de kreative krukker med hibiscus, som jeg vil lave efter besøget hos Graff Breeding.

Jeg har bare ikke nået at komme ud og købe ind endnu, så jeg har stadig ingen pottemuld. Det når jeg i eftermiddag, så mon ikke der er noget at vise i morgen?